Rozszerzenia Google Chrome — czyli?
Rozszerzenia nazywane również wtyczkami (pluginami), dodatkami, funkcjonalnościami, to niewielkie programy, które instalujesz w przeglądarce Google. Możesz korzystać z nich na każdej otwartej karcie. Wszystkie rozszerzenia, znajdują się na chrome web store
Ale ostrzegam! Rozszerzeń Google Chrome jest tysiące i możesz przepaść, testując je 🙂 Znajdziesz najróżniejsze funkcjonalności i na pewno takie, które sprostają Twoim potrzebom. Poniżej przedstawiam Ci moją topową piątkę.
Mini artykuł to i mini lista 😉
To rozszerzenie oferujące najprostszy sposób identyfikacji czcionek na stronach internetowych. Najeżdżasz kursorem na interesujące Cię czcionki i sprawdzasz. Tak! To jest aż takie proste! To jest takie proste i eleganckie. Ale to nie wszystko! Ten dodatek określa również wielkości czcionki, wysokość wiersza, rodzinę, do której sprawdzana czcionka należy oraz kolory w systemie szesnastkowym. Zdecydowanie warto zaprzyjaźnić się z tą wtyczką!
To popularna wtyczka tzw. zaawansowany kroplomierz, który pozwala na uzyskanie wartości koloru dowolnego piksela w systemie szesnastkowym z dowolnego miejsca w przeglądarce. Dany kolor jest zachowany w historii palet. Poza wymienionymi ColorZilla między innymi:
✓ posiada zaawansowany próbnik kolorów (podobny do Photoshopa)
✓ oferuje Ultimate CSS Gradient Generator
✓ wyświetla informacje o elementach, takie jak nazwa tagu, klasa, identyfikator, rozmiar itp.
✓ automatycznie kopiuje wybrane kolory do schowka
✓ pozwala na pojedyncze kliknięcie, aby rozpocząć wybieranie kolorów (obecnie tylko w systemie Windows)
✓ wybrać kolory przy dowolnym poziomie powiększenia.
Jeśli używasz w swojej pracy języka angielskiego to ta wtyczka jest dla Ciebie. Grammarly sprawdza pisownię kontekstową i gramatykę języka angielskiego. Cenią ją studenci, pisarze, specjaliści biznesu, blogerzy. Pozwala Ci wzbogać swoją pisemną komunikację wszędzie, gdzie piszesz! Dzięki Grammarly Twoje wiadomości, dokumenty i posty w mediach społecznościowych będą jasne, bezbłędne i skuteczne. Dodając Grammarly do Chrome Twoja pisownia i gramatyka będą sprawdzane na Gmailu, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Tumblr i wszędzie tam, gdzie piszesz w sieci. Możesz tworzyć i przechowywać wszystkie swoje dokumenty w edytorze online. Wersja darmowa pomaga wykryć i naprawić błędy w pisowni i gramatyce, ale jak zawsze wersja darmowa nie oferuje pełnego zakresu funkcjonalności.
Wersja płatna:
✓ wykrywa błędy w kolokacjach wyrazowych, interpunkcji i składni zdania
✓
✓ wprowadza poprawki zgodne z rodzajem pisanego dokumentu
✓ sprawdza, czy nie popełniamy plagiatu
Musisz utworzyć w serwisie konto, które będzie zarządzało historią wykonywanych czynności (poprawki, dodawane wyjątki do słownika). Możesz kupić również licencję edukacyjną i biznesową dla firm.
To wtyczka oferująca najprostszy sposób robienia zrzutu ekranu całej strony jednym przyciskiem myszy. Ale uwaga! Nie możesz w tym czasie zmienić karty w przeglądarce, bo będziesz zaczynać od nowa! Musisz poczekać aż wtyczka połknie stronę w całości. Kliknij ikonę rozszerzenia, podążaj za zjadanymi kółeczkami reprezentującymi każdą część strony i przenieś się do nowej karty zrzutu ekranu. Możesz z niej go pobrać jako obraz lub plik PDF. W ciągu paru sekund przekształcisz zrzut strony internetowej w obraz. Jeśli strona jest zbyt duża, Chrome poinformuje Cię, że nie może przechować jej na jednym obrazie i podzieli ją na obrazy w osobnych zakładkach.
Tag Assistant to nie jest bardzo często używana wtyczka, ale bardzo użyteczna. Jeżeli właściciel witryny nie wie, czy ma Google Analytics podpięte do strony to Tag Assistant natychmiast udzieli Ci odpowiedzi. Tag Assistant sprawdza, czy poprawnie są zainstalowane różne tagi Google na stronie. Kliknij Tag Assistant a on powie Ci, które tagi są obecne, zgłosi znalezione błędy i zasugeruj ulepszenia. Większość tagów Google jest sprawdzana. Dzięki tym danym szybko zidentyfikujesz i rozwiążesz ewentualne problemy związane z niepoprawną implementacją. Google Tag Assistant ma możliwość nagrywania sesji oraz generowania raportu. Raport wykazuje błędy, które należy naprawić. Ta wtyczka ułatwi pracę wszystkim, którzy analizują dane Google Analytics lub zajmują się implementacją kodów i usług na stronie. Jeśli nie korzystałeś z Google Tag Assistant i nowej opcji nagrywania sesji, wypróbuj koniecznie, bo warto!
Czy warto korzystać z rozszerzeń Google Chrome?
Mam nadzieję, że odpowiedź jest jednoznaczna. Moja topowa 5 rozszerzeń Google Chrome jest bardzo przydatna i warto je używać, aby zwiększyć efektywność i produktywność. O jednym musisz pamiętać! Nie możesz włączyć ich wszystkich na raz, bo mogą spowolnić pracę przeglądarki, a przecież nie o taki efekt chodzi.
A jakie są Twoje ulubione rozszerzenia Google Chrome?
Interesuje Cię praca zdalna? To zapewne z aplikacji do pracy online też korzystasz? Z tych samych, co ja? Daj znać 🙂
4 Komentarze
Marta
Mega przydatne! Bede korzystac. Dzieki 🙂
Lucy
Bardzo się cieszę, że będziesz korzystać 🙂 Pozdrawiam gorąco!
Agnieszka
WhatFont – super! Dziękuję, bardzo mi się przyda. 🙂
Jeśli chodzi o Grammarly, to dla osób piszących po polsku polecam LanguageTool. Daje radę. 🙂
Lucy
Cieszę, że znalazłaś coś dla siebie 🙂 A ja dziękuję za LanguageTool! Przetestuję na pewno 🙂 Pozdrawiam gorąco!